آزمايش خون كبد|آزمایشگاه بیمارستان رسالت

آزمايش خون كبد، كبد بزرگترين غده موجود در بدن انسان است كه تقرينا اكثريت عناصري كه توسط بدن جذب شده اند كه در برخي مواقع شامل سموم نيز مي شوند گذرشان به كبد خورده و از آن عبور مي كنند . اين غده بزرگ در بدن دائما در حال سم زدايي بوده و همچنين وظيفه ي ترشح و ذخيره پروتئين هاي خون را نيز دارا است . از ديگر وظايفي كه كبد بر عهده دارد مقاومت در برابر عفونت هاي ايجاد شده در بدن ، ذخيره سازي مواد پروتئيني ، آهن بدن و كنترل قند خون از طريق ترشح انسولين و ديگر فعل و انفعالات مهم نيز مي توان ذكر كرد .
اين عضو حساس بدن داراي دو بخش عمده مي شود كه با نامهاي هپاتوسيت و سينوس كبد شناخته مي شوند. هپاتوسيت حدودا ٨٠ درصد كبد را تشكيل داده و اكثريت فعاليت هاي كيدي را بر عهده دارد و پوشش مي دهد .

آزمايش خون كبد|آزمایشگاه بیمارستان رسالت
از ديگر عملكرد هاي كبدي مي توان به ترشح صفرا اشاره كرد كه به هضم غذا كه به عهده معده مي باشد كمك قابل توجهي مي كند .
اختلال در عملكرد كبد :
اختلالات ناشي از عملكرد كبد موجب به وجود آمدن مشكلات در بخش هاي بدن تحت تاثير و وابسته به اين غده ي بزرگ و حساس مي شود و عدم آگاهي و پيشگيري از اين اختلالات سبب بروز بيماري هايي همچون : بيماري ويلسون ، پر فشاري وريدباب ، زردي نوزادان ، سندرم آلاژيل ، سندرم دوبيم جانسون ، هروكروماتوز ، نارسايي كبد ، سيروز الكلي ، هپاتيت B ، هپاتيت C و غيره اشاره كرد .
آزمايش عملكرد كبد:
آزمايشات عملكرد كبد به سري آزمايشات خون گفته مي شود كه به ترتيب :
- "آزمايش  بررسي آلبومين" كه در واقع يكي از هورمون هاي كبديست و و پروتئين اصلي خون به حساب مي آيد .
- "آزمايش بررسي آلكامين فسفاتاز " كه در غشاي هپاتوسيت مستقر است .
- "آزمايش بررسي آمينو ترانسفراز و اسپارتات ترانس آميناز" كه در جهت كنترل وضعيت كبد اندازه گيري مي شوند .
- "آزمايش بيلي روبين" كه از شكست و تجزيه هموگلوبين حاصل شده و دفع سموم بدن بوده و سبب تغيير رنگ ادرار و متفوح مي شود .در اين تست از طريق غربالگري عفونت هاي موجود در كبد به تشخيص بيماري هايي مانند سيروز كبد و هپاتيت و غيره پرداخته مي شود .

در صورتي كه با بيمار يهاي هپاتيت B و هپاتيت C در گير بوده ايد و قصد بررسي آسيب هاي ناشي از آن را داريد يا بررسي عملكرد كبد به علت مصرف داروهاي ورزش بدن سازي مانند كراتين و پروتئين و استروئيد ها و غيره و يا بررسي تاثيرات مصرف الكل بر روي كبد ، يا مشاهده و وجود علائم اختلال كبدي مانند زردي رنگ پوست ، ظاهر شدن دانه هاي سياه رنگ روي بدن ، درد در ناحيه شكم و ديگر علائم مربوطه ، قصد انجام آزمايش خون بررسي عملكرد كبد را داريد اين آزمايشگاه به صورت تمام وقت در كل سال حتي در روزهاي تعطيل رسمي پذيراي شما مراجعين در جهت خدمت رساني در راستاي سلامتي مراجعه كنندگان مي باشد و اگر به علت شرايط اپيدمي كرونا و يا ديگر علت ها  تمايل انجام آزمايش در محل خود را داريد مي توانيد از طريق سامانه نمونه گيري در منزل در سايت و يا تماس با شماره آزمايشگاه جهت رزرو و هماهنگي اقدام نماييد .

آزمایش کبد چرب

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی